Solar Marine Rolbar Güvenilir mi?

Solar Marine Rolbar 2008 yılında yapılan ilk montajın ardından düzenli olarak sert deniz koşullarına maruz kaldı. 40 knot rüzgarlarda ve dev dalgaların oluştuğu denizlerde test edildi. Sağlam yapısı ile halen ilk montajın yapıldığı gündeki formunu ve görselliğini muhafaza ediyor.

Solar Marine Rolbar Garantili bir Ürün müdür?

Solar Marine Rolbar ömür boyu garantilidir. Güneş Panelleri CE kalite belgeli ve doluya dayanıklı olup, imalatçı firma tarafından 10 yıl garantilidir. Solar şarj regülatörleri imalatçısı tarafından 2 yıl garanti kapsamındadır.

Güneş Panellerinin gücü teknemdeki elektrikli cihazların ihtiyacı olan elektrik enerjisini üretebilecek mi?

Gün doğumundan gün batımına değin üretim yapan güneş panelleri ihtiyacınız olan enerjiyi karşılar. İhtiyaç fazlası enerji akülerde depolanır. Gece üretim olmadığı için gereken enerji teknedeki servis akülerinden karşılanır. Teknede bulunan elektrikli cihazların gücü, kullanım süreleri ve bunların devreye girip çıkmalarına bağlı olarak günlük elektrik ihtiyacı hesaplanabilir. Excell tablosunu kullanabilirsiniz.

Güneş Panelleri üzerine düşen gölgeler günlük enerji üretimini ne kadar etkiler?

Güneş panelleri üzerine düşen küçük gölgeler enerji üretimini düşürmektedir. Bu nedenden ötürü teknenin pupasına, kıç ıstralyanın arkasına yerleştirilen güneş panelleri olabilecek en düşük gölgelenmeye maruz kalırlar.

Teknede en çok elektrik harcayan cihazlar hangileridir?

Buzdolabı ve derin dondurucular güç değerleri çok yüksek olmasa da sürekli açık oldukları için teknede en çok enerji harcayan cihazlardır. Irgat, elektrikli vinç, bow thruster gibi yüksek güç harcayan cihazlar, anlık güç takviyesini akülerden alırlar. Bunların çalışma süreleri kısa olduğu için çok büyük enerji sarfiyatları yoktur. Tüm elektrikli cihazların harcadığı enerjiyi hesaplamak için hazırlanmış olan Excell Tablosunu kullanabilirsiniz.

Akülerin ömrü güneş panelleri kullanıldığında nasıl etkilenir?

Aküler çeşitli tiplerde imal edilmektedir. Hepsi için geçerli olan, boş bırakılmaları durumunda ömürlerinin kısalmasıdır. Güneş panelleri akülerinizi sürekli dolu tutar. Bu şekilde ömürleri oldukça uzamaktadır.  Ayrıca akıllı şarj regülatörleri belirli aralıklarla akülere bakım şarjı uygulamak suretiyle akü plakalarında oluşan sülfatlaşmayı önlemektedir.

Güneş panellerini her gün açıp kapamak gerekli mi?

Güneş panelleri şarj regülatörü ile birlikte tamamen otomatik olarak çalışırlar. Açıp kapamaya gerek yoktur. İstendiği taktirde regülatör ve paneller arasına konan otomatik şalter kullanılarak güneş panelleri devreden ayrılabilmektedir.

Rolbar ile botumu taşıyabilir miyim?

Botunuzu rolbara asabilirsiniz. Botu dalgalı havada sallanmaması için her iki yanından vardavelalara bağlamanız gerekir. Rolbar üzerine kolayca bağlanabilen bir makara sistemi ile botunuzu veya outboard motorunuzu yukarı çekmeniz mümkündür. Rolbar 100 Kg statik yük taşıyabilir. (Güneş panelleri hariç)

Güneş panelleri bakım gerektirir mi?

Herhangi bir bakım işlemi yapılmaz. Tüm elektrik bağlantıları suya dirençlidir. Denizden dönüldüğünde tatlı su ile yıkanmaları yeterlidir.

Kışın güneş panellerini teknemin üzerinde bırakmam sakıncalı mıdır?

Hayır. Yaz kış güneş panelleri çalışarak akülerinizi dolu tutarlar. Bu sayede akülerin ömrü uzar. Çerçeveli konvansiyonel tip mono kristal güneş panelleri doluya karşı dayanıklıdır.

Güneş panelleri etiket gücünde yazdığı kadar elektrik üretmiyor neden?

Güneş panellerinin etiket gücü 25 derece sıcaklıkta panel yüzeyine dik açı ile gelen güneş ışığının anlık tatbiki ile ölçülmektedir. Yarı iletkenlerden oluşan hücreler güneş altında ısındıklarında verimleri düşmektedir. Bu nedenle etiket değerlerinin %20-25 altında üretim yapabilirler. Soğuk havalarda verimleri yükselir. Bu nedenle güneş panellerinin alt kısmı soğumalarını zorlaştıracak şekilde kapatılmamalıdır.

Motor yatlara güneş paneli takıyor musunuz?

Motor yatlarda güneş panellerini yerleştirmek için uygun alanlar bulunmakta ve Rolbara ihtiyaç kalmamaktadır. Rolbar ile birlikte bir çözüm olarak sunulan güneş panelleri ve diğer ekipmanlar ayrı ayrı satılmamaktadır.

Motor Aküsünü güneş panelleri ile şarj edebilir miyim?

Motor aküsü ve servis akülerinin eksi kutupları genellikle birbirleri ile irtibatlıdır. Araya sigortalı bir şalter koymak suretiyle servis akülerinin artı kutbuna bağlanan kalın kesitli bir kablonun motor aküsünün artı kutbuna bağlanması ile motor aküsünün şarj edilmesi mümkündür. Bu bağlantı sürekli açık olmamalı, şarj bittiğinde bağlantı kesilmelidir.

Teknemin bağlı olduğu marinada montaj yapar mısınız?

Teknenizin bağlı olduğu marinaya gelerek bir günde montaj işini tamamlıyoruz. Bulunduğunuz marina İzmir iline 350 km den uzak ise montaj işi ikinci güne sarkabilmektedir.